Awards


2016 Parade Winners


Bagpipe Bands
1. Cleveland Fire Fighters Memorial Pipe and Drums
2. West Side Irish American Club Pipes and Drums
3. Irish American Club - East Side Pipes and Drums

Children's Units
1. O'Hare School of Irish Dance
2. West Side Irish American Club Majorettes and Flags
3. Murphy Irish Arts Center

Color Guard
1. Elyria Fire Department
2. Cleveland Police Department
3. Lakewood Fire Department

Floats
1. Irish American Club - East Side
2. Corrigan Family
3. Dugan -Toomey Family\West Side Irish American Club

Marching Units
1. Murphy Irish Arts
2. West Side Irish American Club Pom-Poms
3. Leneghan Academy of Irish Dancing

Novelty Units
1. St. Helen Unicycle Drill Team
2. Wickliffe Swing Band Percussion
3. Weed Man

Non-School Bands
1. West Side Irish American Club Sr. Fife and Drum
2. West Side Irish American Club Junior Fife and Drum
3. Irish American Club - East Side Jack McDonough Fife and Drum

Precision Drill
1. West Side Irish American Club Ladies Drill Team
2. Celtic Nations Society of Northern Ohio
3. Holy Name High School Drill Team

School Bands
1. Kenton Ridge High School Band
2. St. Ignatius High School
3. Notre Dame College

Best Children's Unit
West Side Irish American Club Pom-Poms

Best of Parade
Murphy Irish Arts


2016 DIRECTORS CUPS
The Thomas F. McManamon Executive Directors Cup 
Office of the Mayor, The City of Cleveland

Raymond “Rip” and Mary Reilly Memorial Directors Emeritus Award 
Rasa Chambers

The William F. Chambers Memorial Deputy Directors Award
Jeanne Henry



2015 Parade Winners

Bagpipe Bands
1. Cleveland Fire Fighters Memorial Pipe and Drums
2. Irish American Club - East Side Pipes and Drums
3. Cleveland Police Department Pipe and Drums

Children's Units
1. West Side Irish American Club Majorettes and Flags
2. Leneghan Academy Junior Dancers
3. Irish American - Club East Side Pom-Poms

Color Guard
1. Cleveland Fire Department
2. Cleveland Police Department
3. Cleveland Clinic Police Department

Floats
1. Irish American Club East Side
2. Corrigan Family
3. Dugan -Toomey Family

Marching Units
1. Leneghan Academy Sr. Dancers
2. West Side Irish American Club Pom-Poms
3. Murphy Irish Arts

Novelty Units
1. St. Helen Unicycles
2. Wickliffe Swing Percussion
3. St. Edward High School Trash Talkers

Non-School Bands
1. West Side Irish American Club Sr. Fife and Drum
2. Irish American Club - East Side Jack McDonough Fife and Drum
3. West Side Irish American Club Junior Fife and Drum

Precision Drill
1. Irish American Club - East Side Ladies Drill Team
2. West Side Irish American Club Ladies Drill Team
3. Holy Name High School Drill Team

School Bands
1. Notre Dame College
2. St. Vincent-St Mary High School
3. St. Ignatius High School

Best Children's Unit
Holy Name School

Best of Parade
Irish American Club - East Side Float